קובץ מעניין עם מדורים רבים מאד ומגוונים על הפרשה

עטסופר

משתמש ותיק
תוכן הענינים
  • 'תשובות מרן שר התורה' (עמ' 2): בדיני תקיעת שופר בחודש אלול.
  • 'מתיקות התורה' (עמ' 3): האם מבטלים תורה עבור תקיעת שופר בחודש אלול, ועבור ניחום אבלים וכדומה? הטעה גנבים שיגנבו את האשפה שלו, האם צריך לשלם לעיריה שפינתה? האם עבר המטמין על 'לפני עור'? האם הגנבים נפסלו לעדות כשחשבו לגנוב ונתברר שגנבו אשפה?
  • 'מתיקות אור השבת' (עמ' 5): בעודו מהלך בזהירות בין המצבות בתוככי בית העלמין הגדול, צדו עיניו נוסח מופלא על גבי מצבה סתמית: פה נטמן האיש פלוני בן פלוני... נפטר ונסתלק לבית עולמו ביום פלוני שעה פלונית... 'כפה פרשה לעני וידיה שלחה לאביון'...
  • 'פניני פרשת השבוע' (עמ' 6): לפתע נפתחה הדלת בעוצמה, והמשרת רץ פנימה מתנשם ומתנשף, צעק 'לא לשתות, לא לשתות!', ומיהר לגשת לשולחן ולהסיר ממנו את הקנקן והכוסות. בקול מודאג בירר אם מישהו מהנוכחים כבר שתה מהחלב, וניכר שהוקל לו כששמע כי טרם שתו ממנו...
  • 'ליקוטים וסיפורים נפלאים' (עמ' 9): יעצו הדיינים לבעל הדין כי ישחד גם את הרב. אך כיצד עושים זאת, והלא בשום פנים לא יסכים הרב לקבל שוחד? יעצו לו איפוא לשלשל בחשאי סכום כסף ניכר לכיס בגדו של הרב. בעל הדין עשה כעצתם ואיש לא ידע על כך...  
  • 'נפלאים מעשיך' (עמ' 13): אמר השופט: הנה לכם אדם נאמן, הוא יכל להכחיש והוא הודה שזה שלו, סימן שהוא דובר אמת ולא הוא ההורג הוא בא לפגישה ואמר את גילו המופלג, לאחר שנסגר השידוך סיפרה הכלה לבחור, שהיא החליטה לסגור שידוך באם הוא יאמר את האמת מה גילו...
  • 'סיפור ושאלה בצידו' (עמ' 16): כשראה יאצ'ק לפניו את הנכנסים, התעורר בו זעמו על כל היהודים, ונעמד בתנועה מפחידה והחל לזעוק ולקלל את כל היהודים, אלו שנהרגו ואלו שניצלו, כאשר הוא מפטיר בנוסח המקובל אצל כל גויי הארץ, שחבל שהרוצחים...
  • 'שתולים בבית ה" (עמ' 15): באחד הימים התפרצה לישיבה כנופיית בולשביקים אימתנית, כשנשקם בידם, והם זוממים לפרוע בהם פרעות. מבטו של רבי שמואל נח על אחד מראשי הכנופיה, והוא ניגש אליו בשלווה, וכשחיוך על פניו הוא מניח ידו על כתפו ואומר לו: "אם תקדיש את עצמך לתורה, יצא ממך כלי מפואר"!
  • 'כבוד שמים' (עמ' 19): חלפו שלושה חודשים, ועדיין נותרתי בחיים. התייצבתי בבית החולים, ונכנסתי אל הרופא שרצה לנתח אותי. הרופא לא האמין למראה עיניו, וקרא בקול גדול, "מה? אתה פה? אתה עדיין חי?"
  • 'עובדות דרבי לוי' (עמ' 22): בלילה לא הרגיש טוב, ואמר לי למחרתו, שבאמצע הלילה הרגשתי רע ביותר, וחשבתי שאני כבר הולך מזה העולם, והיה לי עגמת נפש על זוגתי - אמך ע"ה, שהיא תשאר לבד... 
  • 'אוצר היסודות והחקירות' (עמ' 4): איסורים - מדרבנן איסור נטיעת עץ אצל המזבח.
  • 'מתיקות המצוות' (עמ' 11): מצות הפרשת תרומה גדולה.
  • 'אורות אילת השחר' (עמ' 13): הלכות תפילה.
  • 'נחצבת להבת אש' (עמ' 19): כיצד 'הטיפש של השיעור' נעשה ראש ישיבה?
  • 'שמחת התורה' (עמ' 20): האם השופט מצווה לתת לעני? כיצד עשו סוכות בהר הבית, הרי ישנו איסור לבנות בנין עץ שם?
  • 'שלום לאוהבי תורתך' (עמ' 21): מדוע לא מוכיחים מ'ונשל הברזל' שכוחו כגופו?
  • 'המעיר לארץ' (עמ' 23): הערה בפרשת השבוע אהבת התורה בש"ס [סוף].
'מרגליות שאול' (עמ' 23): באיסור 'בל תשחית' ועוד עניני תפילה וימים נוראים.
הצג קובץ מצורף קובץ דרישה וחקירה גליון קיז שופטים תשפ''א.pdf

חלק עליון תַחתִית