מדוע "דברי תורה מחודדין בפיך" זה ההיפך מ"אל תגמגמם ותאמר לו"

מה אדבר

משתמש ותיק
  • ושננתם שיהיו דברי תורה מחודדין בפיך שאם ישאלך אדם אל תגמגם ותאמר לו אלא אמור לו מיד. ביאור לשון מחודדין מלשון אחד, שיש לו רק דבר אחד לומר, וביאור גמגום מלשון גם וגם והיינו שלא ברירא ליה מהו הדרך הנכון, ולמדנו מזה שהדרך הברורה בלימוד לומר דבר אחד ולא הרבה אפשרויות.

נבשר

משתמש ותיק
מה אדבר אמר:
ושננתם שיהיו דברי תורה מחודדין בפיך שאם ישאלך אדם אל תגמגם ותאמר לו אלא אמור לו מיד. ביאור לשון מחודדין מלשון אחד, שיש לו רק דבר אחד לומר, וביאור גמגום מלשון גם וגם והיינו שלא ברירא ליה מהו הדרך הנכון, ולמדנו מזה שהדרך הברורה בלימוד לומר דבר אחד ולא הרבה אפשרויות.
יפה, יש כזה דומה בפחד יצחק, אבל לא נראה לי הכוונה, אלא דבר חד אדרבא בכוחו לעשות דבר אחד לשתיים שהוא חותך, וזה גופא חד שהוא מברר את הדבר כל אחד על מקומו ואז הדיבור שלו חד, ומגמגם זה גם וגם אבל לא סותר הרבה אפשרויות רק שכל אפשרות תהיה חדה וברורה. ועוד נקודה דבר חד פעולתו בגלל הדקות שבו וכמה שיותר דק יותר חותך, שהדקות מבדילה עוד יותר ויותר אבל כל בשביל שהחיתוך יהיה יותר מדויק.

HaimL

משתמש ותיק
מה אדבר אמר:
  • ושננתם שיהיו דברי תורה מחודדין בפיך שאם ישאלך אדם אל תגמגם ותאמר לו אלא אמור לו מיד. ביאור לשון מחודדין מלשון אחד, שיש לו רק דבר אחד לומר, וביאור גמגום מלשון גם וגם והיינו שלא ברירא ליה מהו הדרך הנכון, ולמדנו מזה שהדרך הברורה בלימוד לומר דבר אחד ולא הרבה אפשרויות.
זה רק אני, או שהכותרת באה להמחיש את נושא הדיון?

מה אדבר

משתמש ותיק
פותח הנושא
HaimL אמר:
מה אדבר אמר:
לא הבנתי

HaimL

משתמש ותיק
מה אדבר אמר:
HaimL אמר:
מה אדבר אמר:
לא הבנתי
סתם בדיחה. כתבת מ"ם יתירא (אלא אם כן התכוונת לומר "אל תגמגם אותם", אם ניתן בכלל לומר כך), לכן שאלתי בצחוק. 

מה אדבר

משתמש ותיק
פותח הנושא
HaimL אמר:
מה אדבר אמר:
HaimL אמר:
לא הבנתי
סתם בדיחה. כתבת מ"ם יתירא (אלא אם כן התכוונת לומר "אל תגמגם אותם", אם ניתן בכלל לומר כך), לכן שאלתי בצחוק. 
יישר כח, לא שמתי לב.

חלק עליון תַחתִית