עיר מקלט לרוצח בשגגה - בידוד לחולה קורונה

וחי בהם

משתמש ותיק
בפרשת השבוע - מסעי - מובא כי כל רוצח בשגגה צריך להמלט לעיר מקלט.
יתכן לומר שזה הטעם שכל חולה קורונה צריך בידוד, שכן הוא חשוד כרוצח בשגגה בטרם ידע שהוא חולה שאז הוא מדביק בלי ידיעה, ועל כן הוא מקבל עונש לנוס אל עיר מקלטו ולא לצאת מחדרו.
השאלה היא עד מתי צריך חולה הקורונה להיות בבידוד?
כאן המדינה מורה שהוא צריך לחכות לפחות 12 יום מאז הבדיקה החיובית, ואח"כ אינו יכול לצאת טרם יהיו לו 2 בדיקות שליליות.
האם מישהו יודע מה ההגיון לזה?
אני מעתיק מאתר https://www.cdc.gov/ (זה המשרד הראשי בארה"ב על הקורונה)
אני מעתיק בתרגום (גוגל - בתוספת עריכת לשון משלי) לעברית מדף: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/end-home-isolation.html

שאלה: אני חושב או יודע שהיה לי COVID-19 והיו לי תסמינים, עד מתי אני צריך להיות בבידוד?
תשובה: אתה יכול להיות עם אחרים אחרי שכבר עברו 3 ימים ללא חום ותסמיני הנשימה השתפרו (למשל שיעול, קוצר נשימה) וגם עברו 10 ימים מאז הופיעו התסמינים לראשונה.
בהתאם לייעוץ של ספק שירותי הבריאות שלך (כלומר קופ"ח שלך) ובהתאם לזמינות הבדיקות, אתה עשוי להיבדק כדי לבדוק אם עדיין יש לך COVID-19. אם תיבחן, אתה יכול לצאת מהבידוד ולהיות בסביבת אחרים כאשר אין לך חום, תסמיני הנשימה השתפרו, ואתה מקבל שתי תוצאות בדיקות שליליות ברצף, לפחות תוך 24 שעות זה מזה.

שאלה: נבדקתי ויצאתי חיובי ל- COVID-19 אך לא היו לי תסמינים, עד מתי אני צריך להיות בבידוד?
תשובה: אם אתה ממשיך לא סובל מתסמינים, אתה יכול להיות עם אחרים לאחר שעברו 10 ימים מאז הבדיקה.
בהתאם לייעוץ של ספק שירותי הבריאות שלך (כלומר קופ"ח שלך) ובהתאם לזמינות הבדיקות, אתה עשוי להיבדק כדי לבדוק אם עדיין יש לך COVID-19. אם תיבחן, אתה יכול לצאת מהבידוד ולהיות בסביבת אחרים לאחר שתקבל שתי תוצאות בדיקה שליליות ברצף, לפחות תוך 24 שעות זה מזה.

~~~~~~~~~~~~~~
לאור זאת במקרה שהבדיקות לא זמינות (או מי שלא שיש לו 'קפידא' לא להבדק) הוא יכול לצאת מהבידוד לאחר 10 ימים מאז תחילת המחלה ובתנאי שכבר יש לו 3 ימים בלי חום ותסמינים.
באמת נראה מלשונם שאם עושים 2 בדיקות שליליות יכולים לצאת מהבידוד גם אם לא עברו 10 ימים מתחילת המחלה ורק מספיק שהחולה בלי חום ושהתסמינים השתפרו. וא"כ אם כבר עברו 10 ימים מתחילת המחלה והחולה בלי חום ותסמינים, לא צריך בכלל לעשות שוב בדיקות שליליות ויכולים לצאת בלי שום בדיקה.
רבותי, האם אפשר לסמוך על זה, או שחייבים לנהוג כהרופא ה'מרא דאתרא' - משרד הבריאות הישראלי?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ליתר הרחבה אני מעתיק עוד מדף https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/strategy-discontinue-isolation.html
שם מובא בתרגום (גוגל) לעברית:
בהקשר של העברת קהילה בה המשך הבדיקה אינה מעשית, עדויות זמינות בשלב זה מצביעות על כך שניתן ליישם אסטרטגיית ביניים המבוססת על תחילת זמן מאז מחלה וזמן מאז החלמה כדי לבסס את סוף הבידוד. יישום מעשי של אסטרטגיה מבוססת סימפטומים אינו יכול למנוע את כל הזיהומים.

נכון לעכשיו, נתונים מוגבלים לגבי משך הזמן שאנשים משילים RNA זיהומי RARV-CoV-2 לאחר ההדבקה. ממצאי המפתח מסוכמים כאן.

הנטל הנגיפי שנמדד בדגימות הנשימה העליונות יורד לאחר הופעת המחלה (נתונים שטרם פורסמו מ- CDC, Midgely 2020, Young 2020, Zou 2020, Wölfel 2020).
נכון לעכשיו, נגיף בעל יכולת שכפול לא טופח בהצלחה יותר מ- 9 ימים לאחר הופעת המחלה. הסבירות המוערכת סטטיסטית להחזרת וירוס מוכשר לשכפול מתקרבת לאפס בעשרה ימים (נתונים שטרם פורסמו CDC, Wölfel 2020, Arons 2020).
ככל שהסיכוי לבידוד נגיף המוסמך לשכפול יורד, ניתן לאתר אנטי SARS-CoV-2 IgM ו- IgG במספר הולך וגדל של אנשים המחלימים מהזיהום (Wölfel 2020).
הניסיונות לתרבות נגיף מדגימות נשימה עליונות לא צלחו במידה רבה כאשר הנטל הנגיפי נמצא בטווחים נמוכים אך ניתנים לגילוי (כלומר ערכי Ct הגבוהים מ- 33-35 [1] ) (נתונים שלא פורסמו על ידי CDC).
לאחר ההחלמה ממחלה קלינית, חולים רבים כבר אינם סובלים מ- RNA נגיפי שניתן להבחין בדגימות הנשימה העליונות. בקרב אלה שממשיכים לקבל RNA ניתן לגילוי, ריכוזי ה- RNA הניתנים לזיהוי 3 ימים לאחר ההתאוששות הם בדרך כלל בתחום בו הנגיף המוסמך לשכפול לא מבודד באופן מהימן על ידי CDC (נתונים לא פורסמו CDC, Young 2020).
לא תואר מתאם ברור בין משך המחלה ומשך השפיכה שלאחר ההחלמה של RNA נגיפי שניתן להבחין בדגימות הנשימה העליונות (נתונים שלא פורסמו על ידי CDC, Midgely 2020, Wölfel 2020).
נגיף זיהומי לא נטבע משתן ולא נטבע באופן מהימן מצואה (נתונים שלא פורסמו CDC, Midgely 2020, Wölfel 2020); מקורות פוטנציאליים אלה מהווים מינימום אם קיים סיכון כלשהו להעברת זיהום וניתן להפחית די סיכון על ידי היגיינת יד טובה.

וחי בהם

משתמש ותיק
פותח הנושא
בן ראם אמר:
תנסה לתרגם יותר ברור.

תיקנתי ותירגמתי בתרגום אישי את הקטע הראשון כדי שיהיה ברור.
את החלק של ההרחבה לא רציתי לתרגם יותר, שכן מדובר שם על מידע רפואי יותר מעמיק.

אליעזר ג

משתמש ותיק
וחי בהם אמר:
בפרשת השבוע - מסעי - מובא כי כל רוצח בשגגה צריך להמלט לעיר מקלט.
יתכן לומר שזה הטעם שכל חולה קורונה צריך בידוד, שכן הוא חשוד כרוצח בשגגה בטרם ידע שהוא חולה שאז הוא מדביק בלי ידיעה, ועל כן הוא מקבל עונש לנוס אל עיר מקלטו ולא לצאת מחדרו.

אין לזה גדר רוצח בשגגה אם נקט בכל אמצעי ההגנה שמורים הרופאים לנקוט . ממילא גם אם הרג באופן ישיר דינו כהורג באופן שלא היה צריך להישמר ממנו ופטור.
גם אם נהג שלא כדין זה לכל היותר ספק וכן ההריגה אינה בגופו כרוצח בשגגה אלא מדין מזיק של אשו למאן דאמר משום ממונו וודאי אינו חייב גלות כמו על שורו שהרג, ולמאן דאמר משום חציו נראה לכאורה שכן בהדבקה ישירה אך צריך לכך מקור.
ועוד על הצד שגרם מוות לא ישירות אלא הדביק מישהו והוא הגורם והשני גם לא נזהר ומצוי הוא בסביבתו שלא נזהרים, זו רוח מצויה ואחריה מישהו נוסף שלא שמר על אישו ושותף באי שמירה ושלב שני של רוח מצויה ויש לדון מה הדין כהי גוונא ?

חלק עליון תַחתִית