דרישה וחקירה

עטסופר

משתמש ותיק
הצג קובץ מצורף קובץ דרישה וחקירה גליון קז שלח תשפ''א.pdf
תוכן הענינים
'תשובות מרן שר התורה' (עמ' 2) דיני שמן שביעית הלכות ביעור פירות שביעית הלכות שמיטת כספים.

'מתיקות התורה' (עמ' 3) שלח חלפן למכור דולרים בשקלים, והשליח קנה את הדולרים לעצמו, ונתייקרו, מה דינו? חידה: מתי קורה שאדם הוזק בממונו, ורצה גובה מזה מעידית או מזה בינונית? ראובן ושמעון רעבים, וראובן קיבל מזון, האם חייב לתת מחצה לשמעון? קנה טייפ מקטן ונתן לו צ'ק, ואחר כך שבר הקטן את הטייפ, האם רשאי לבטל הצ'ק? פועל שעשה משלוח עם רכבו של בעל הבית, למי שייך הריוח?

'מתיקות אור השבת' (עמ' 5) מרחוק הם רואים את הבית... הם נעצרים ומביטים בהנאה, מוחותיהם כבר מחשבים את הפסיעות. אך לפתע... שוד ושבר! לנוכח עיניהם מתמוסס כל מעטה השלג שסביב הבית, ומתחתיו מתגלה לא אחר מאשר --- נהר...

'פניני פרשת השבוע' (עמ' 7) הפרופסור המארח חייך קלות והשיב: 'תשמע, אם מצאת את זה במדפי ספרי הרפואה, כנראה שזה ספר רפואה...' - אמר, מגלה טפח ומסתיר טפחיים... 'מה?' - התבלבל ר' יצחק. 'לא הבנתי? זה? ספר רפואה? היתכן?! זה ספר קודש, פרופסור!'

'ליקוטים וסיפורים נפלאים' (עמ' 10) ראה המשרת כי כבר כלתה אליו הרעה וכי כבר נחתם גזר דינו למות, נטל את הקערה והפכה במתכוון על פניה, כך שכל המרק נשפך והציף את השולחן המלכותי. מובן כי המלך ציווה לערוף את ראשו לאלתר...

'נפלאים מעשיך' (עמ' 14) כשנגמר הטיפול הקשה ניגש הרופא לבחור כשדמעות בעיניו והחל לספר: אני יהודי שאינו שומר תורה ומצוות, אבל הפעם זכיתי לראות כיצד האלוקים שומר על מי שעושה את רצונו. כשנכנסתי לחדר לשכנע את האחות שאין בעיה עם הציצית שלך, רציתי לדעת איזה טיפול אתה מקבל, ולא האמנתי לראות, שהאחות התכוונה לבצע בטעות טיפול שלא מתאים לך...

'סיפור ושאלה בצידו' (עמ' 16) כאשר אש המחלוקת נחלשה ואף פסקה, והיה נראה שהשקט שב לקהילה לאחר מינויו של הרב החדש, לפתע החל בשכונה ובקהילה גל נוראי של צרות ואסונות, כאשר האסונות המרכזיים היו לאחר זמן מה, במיתתם הטראגית של כל הארבעה שעמדו בראש המחלוקת...

'שתולים בבית ה" (עמ' 18) "ואז היה מזמר מתוך כיסופי קודש ודבקות יחד עם תלמידיו" הריקוד שעורר לתשובה האדמו"ר יצא במחול בחוצות ארץ ישראל...

'עובדות דרבי לוי' (עמ' 22) וסיים שמספרים מהרה"ק הדברי חיים מצאנז זי"ע, שבשביל מצוה אחת, מכר את כל העולם הבא שלו. ולכן גם אני אומר כן, בשביל שיהודים יוכלו ללמוד שו"ע יורה דעה, אני מוכן למכור כל העולם הבא שלי, כיון שזה רצון ה'...

'כבוד שמים' (עמ' 23) הבחור שניצל נס פלא בקבר התוי"ט זיע"א.

'אוצר היסודות והחקירות' (עמ' 4) לשון הרע ורכילות ארץ ישראל - מכירה לצמיתות ארץ ישראל - קנין נכרי.

'מתיקות המצוות' (עמ' 9) שלא לתור אחר מחשבת הלב וראיית העינים.

'אורות אילת השחר' (עמ' 13) תפילין - באיטר, משותק וקטוע יד.

'וזכני לגדל' (עמ' 19) האם התפילות שלנו מתוך אהבת תורה או מתוך רצון לתת לעצמי נחת? לא לשכוח לומר תודה רוצים להכפיל את המשכורת?

'שמחת התורה' (עמ' 20) האם המרגלים היו כחגבים או כנמלים? מדוע לא הוצרכו המרגלים כפרה על המחשבה רעה שעשתה פרי?

'שלום לאוהבי תורתך' (עמ' 21) כיצד הכניסו את המקושש לבית האסורים בשבת? [ושאלות נוספות]

'המעיר לארץ' (עמ' 23) בענין חטא המרגלים בענין מצות ציצית.

'מרגליות שאול' (עמ' 24) מדברי הגאון רבי שריאל רוזנברג שליט"א.

חלק עליון תַחתִית