נדרש שנגע בשיער טמא זה דווקא כשהשיער נהיה לבן ולא אדום וירוק, משהו פעם שמע על שיער בצבע ירוק ?

במבי

משתמש ותיק
וְרָאָה הַכֹּהֵן אֶת הַנֶּגַע בְּעוֹר הַבָּשָׂר וְשֵׂעָר בַּנֶּגַע הָפַךְ לָבָן וּמַרְאֵה הַנֶּגַע עָמֹק מֵעוֹר בְּשָׂרוֹ נֶגַע צָרַעַת הוּא וְרָאָהוּ הַכֹּהֵן וְטִמֵּא אֹתוֹ (ויקרא יג-ג)

ונדרש שבשביל לטמא השיער צריך להיות דווקא לבן ולא צבע אחר כגון אדום או ירוק

https://beta.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=40722&st=&pgnum=269&hilite=

Untitled.png

ונשאלת השאלה האם משהו פעם שמע על שיער בצבע ירוק ???

התשובה כן ! הדבר קיים וכיום זה ידוע שהדבר קורה עקב מהצטברות נחושת בדם

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7555100/

יאן

משתמש ותיק
פעם קראתי קונטרס שהאריך להוכיח שהצבעים בתורה אינם כמשמעותם, הוא טוען שפרה אדומה היא בעצם חומה, שזה דבר שקיים רק נדיר של יהיו בה שתי שערות בצבע שונה.
ויתכן שגם כאן הכוונה לצהוב או כתום.

במבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
יאן אמר:
פעם קראתי קונטרס שהאריך להוכיח שהצבעים בתורה אינם כמשמעותם, הוא טוען שפרה אדומה היא בעצם חומה, שזה דבר שקיים רק נדיר של יהיו בה שתי שערות בצבע שונה.

אני מסכים שלעיתים בדברי חז"ל ירוק זה צהוב כמו המאמר על אסתר שירקרקת היתה אך במדרש הזה מופיע גם הצבע הצהוב וא"כ א"א לטעון כך. (ומצינו במפורש שירוק זה ירוק כמו ירוק ככרתי)

איש מזרע אהרן

משתמש ותיק
יאן אמר:
פעם קראתי קונטרס שהאריך להוכיח שהצבעים בתורה אינם כמשמעותם, הוא טוען שפרה אדומה היא בעצם חומה, שזה דבר שקיים רק נדיר שלא יהיו בה שתי שערות בצבע שונה.
הדברים ברורים ואינם צריכים לפנים

לבי במערב

משתמש ותיק
לפו"ר - ודאי שהכוונה בנדו"ד היא לצבע צהוב, בלי קשר לחפצים לחדש כי הפרה האדומה היא בעצם 'חומה' בלשוננו.

איש מזרע אהרן

משתמש ותיק
לבי במערב אמר:
לפו"ר - ודאי שהכוונה בנדו"ד היא לצבע צהוב, 
כבר השיב פותח האשכול שבמדרש הזה מופיע גם הצבע הצהוב
לבי במערב אמר:
בלי קשר לחפצים לחדש כי הפרה האדומה היא בעצם 'חומה' בלשוננו.
איך תפרש שפרה אדומה דמיה יקרין הואיל ושתי שערות פוסלות בה, אם בכל העולם לא מוצאים צבע אדום בפרות? ואיך תפרנס דברי רש"י שסתם סוסים אדומים הן?

יתכן ומסתבר

משתמש ותיק
ממממממממ אמר:
יתכן ומסתבר אמר:
במבי אמר:
האם משהו פעם שמע על שיער בצבע ירוק ???
אני מכיר הרבה אשכנזים בעלי שער אדום/ירוק/צהוב. 
אני אשמח מאוד אם תצלם אשכנזי עם שיער בצבע ירוק ותראה לנו.
לאדום כבודו מסכים? כלומר, 'גינג'י נחשב אדום על אף שאינו דומה לאדום פסטל? אותו דבר ירוק אינו ירוק פסטל, אלא גוון ירוק [נוטה לאפור בדר"כ] דוק ותשכח.

כמעיין המתגבר

משתמש ותיק
במבי אמר:
יאן אמר:

אני מסכים שלעיתים בדברי חז"ל ירוק זה צהוב כמו המאמר על אסתר שירקרקת היתה אך במדרש הזה מופיע גם הצבע הצהוב וא"כ א"א לטעון כך. (ומצינו במפורש שירוק זה ירוק כמו ירוק ככרתי)
 האריכו תוס' גבי ירוק ככרתי, וכן בעוד מקומות, שירוק שבחז"ל משמש על כל הגוונים מצהוב בהיר עד ירוק כהה, ובכל מקום לגופו.

חלק עליון תַחתִית