ערך לחם

רואים שקוף

משתמש ותיק
@נקודה למחשבה שהתעוררתי בפרשת השבוע, ואשמח לשתף אותה עם שאר החברים בזה הפורום, במחילה מראש מכמה שאזכיר את שמם, ולו רק בכדי להוסיף מעט צבע להודעה.
@השתדלע'ס - לא יותר!, זו צריכה להיות הכותרת של הערתי, שכן זה הוא עיקר עניין ההערה, אך לא אקדים את המאוחר.
והבאת את השלחן וערכת את ערכו והבאת את המנרה והעלית את נרתיה.
@קרא שמות מ' ד'.
ויערך עליו ערך לחם לפני ה' כאשר צוה ד' את משה.
שם שם כ"ג.
בכל הכלים של המקדש, מוזכר הכלי ועבודתו, אך לא מוזכר עניין העריכה, הסידור, @סדר הדברים לא מוזכר כלל בזה, עכ"פ לשון סדר, אפילו ב@שולי המעיל לא הוזכר סדר, [מצינו לשון סדר גבי מזבח העולה, וערך עליה העולה, אך לא הוכפל לשון סדר, כמו ערך עולה וכדו'].

@ובכן, שומה עלינו לדעת, מדוע רק בשולחן, ובלחם נשנה @עניין הערך פעמיים.

@חשבתי דרכי בזה, ו@אמרתי אחכמה, כי כל דרכי העבודה שלנו, איננו יודעים אם באמת נכונים הם אם לא אם להעשות או להעזב, אך עושים אנו מה שנראה לנו נכון, וכולנו בגדר @המצפה לישועת ה' שלא נטעה בדרכינו, ונעשה הנכון והישר בעיניו ית'.

הדבר היחיד שאם עושים מה שלא ראוי זה עבירה של ממש, זה עניין ההשתדלות, מה שעובר את גבולות ההשתדלות, גובל באיסור כפירה, לכך דווקא בזה הוזכר עניין הסדר, בשולחן ובלחם שרומזים לפרנסה, כמאמרם ז"ל, @הרוצה להחכים ידרים ולהעשיר יצפין.

כן נראה לי.

יישר כח
ובהמשך לזה אולי יש לך ליישב לי
דיש דגש במנורה שתהיה נוכח השולחן
ולא השולחן נוכח המנורה ולא המנורה בדרום...

לבי במערב

משתמש ותיק
ניצוץ מן המדורה אמר:
ולא המנורה בדרום
פקודי מ, כד: "וַיָּ֤שֶׂם אֶת־הַמְּנֹרָה֙ בְּאֹ֣הֶל מוֹעֵ֔ד נֹ֖כַח הַשֻּׁלְחָ֑ן עַ֛ל יֶ֥רֶךְ הַמִּשְׁכָּ֖ן נֶֽגְבָּה".

ניצוץ מן המדורה אמר:
ראה יומא לג, ריש ע"ב.

לבי במערב אמר:
ניצוץ מן המדורה אמר:
ולא המנורה בדרום
פקודי מ, כד: "וַיָּ֤שֶׂם אֶת־הַמְּנֹרָה֙ בְּאֹ֣הֶל מוֹעֵ֔ד נֹ֖כַח הַשֻּׁלְחָ֑ן עַ֛ל יֶ֥רֶךְ הַמִּשְׁכָּ֖ן נֶֽגְבָּה".

ניצוץ מן המדורה אמר:
ראה יומא לג, ריש ע"ב.
כמובן הכוונה היתה לא רק בדרום
כלומר מהו דגש נוכח השולחן

יישר כח על המראה מקום 
אעיין שם בל"נ

ראיתי הגמרא
אך עיקר השאלה היא למה המנורה נוכח השולחן ולא השולחן נוכח המנורה
כלומר מה דגש במנורה שתהיה נוכח השולחן

ואולי אין דגש
אך מרגיש לי שיש