מדוע דוקא עגל ??? - לר"ע לא היה אפי' הו"א שזה קשור לשור שבמרכבה,

טל חרמון

משתמש ותיק
דרש ר' פפוס וימירו את כבודם (תהילים ק״ו:כ׳) שומע אני בשור של מעלה ת"ל אוכל עשב
אמר לו ר' עקיבא דייך פפוס אמר לו מה אתה מקיים וימירו את כבודם בתבנית שור אוכל עשב בשור של מטה יכול בשור של ימות השנה ת"ל אוכל עשב אין לך מנוול ומשוקץ יותר מן השור בשעה שהוא אוכל עשב.

ממאמר זה ניתן ללמוד שלר"ע לא היה נוח מהדיבורים על חטא דק עד אין נבדק, טעות בעניינים דקים במרכבה, מידת הדין וכו... 

אני חושב שמאמר זה הוא מפתח אדיר להבנת שניים  מהתמיהות הגדולות ביותר בחטא העגל -
א - מה עשה אהרון הכהן,    ב - מדוע דוקא עגל.

פשטות הכתובים נראה שאהרון עשה את העגל (ויצר אותו בחרט ויעשהו עגל מסכה) ולא איזה "הוקוס פוקוס",
אבל אח"כ אהרן טוען ש-ואשליכהו באש ויצא העגל הזה - כדבר לא צפוי.
מדוע אהרון לא עשה להם דמות אדם? אם רוצים לעשות אלהים הרי הדבר המכובד ביותר שאפשר לעשות זה דמות אדם עליו נא' בצלמנו כדמותינו , בצלם אלהים עשה אותו?

מדברי ר"ע - אין לך מנוול ומשוקץ יותר מן השור בשעה שאוכל עשב נלמד כי אהרון רצה לעשות לעם ישראל משהו שיגרום לדמם החם להתקרר מתאוות עשיית המסכה שאחזה בו... אהרון חשב כי עשיית דבר כה משוקץ ומתועב תעמיד אותם מול כיעור הדבר המגונה שבחרו לחטוא בו.

אבל למרבה הצער - הם "הלכו על זה" - הם אמרו על הדבר המתועב הזה - אלה אלוהיך ישראל.

וזה אולי הביאור ב"ויצא העגל הזה" 

מםאלף

משתמש ותיק
אמר הקב"ה למשה... אני רואה אותם שאחר שאבוא לסיני ליתן להם את התורה ואני חוזר בטטראמילין שלי (טטרא=ארבע, מילין=חיות מרכבה), שהן מתבוננין בו ושומטים אחד מהן, ומכעיסים אותי בו שנאמר "וּדְמוּת פְּנֵיהֶם פְּנֵי אָדָם וּפְנֵי אַרְיֵה אֶל הַיָּמִין לְאַרְבַּעְתָּם וּפְנֵי שׁוֹר מֵהַשְּׂמֹאול לְאַרְבַּעְתָּן וּפְנֵי נֶשֶׁר לְאַרְבַּעְתָּן" (יחזקאל א, י), והם מכעיסים אותי בו שנאמר "וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר" (תהלים ק"ו, כ).
שמות רבה מ"ב, ה

טל חרמון

משתמש ותיק
פותח הנושא
מוסיף אמר:
כן איתא ברמב"ן על התורה בפרשתינו. שהורידו דמות תבנית שור שבמרכבה

וי"ל שר"ע חלק על תפיסה זו מכל וכל ולא הסכים לקבלה אפילו כהו"א

חלק עליון תַחתִית