וְשַׂמְתָּ֛ם שָׂרֵ֥י מִקְנֶ֖ה עַל־אֲשֶׁר־לִֽי - וכי השבטים היו רועים ח"ו גם את החזירים של פרעה ?

במבי

משתמש ותיק
שרי מקנה על אשר לי. כלומר על הבקר ועל החמורים ועל הגמלים שלי, ולא פירש הכתוב אם קיבלו עליהם דבר זה אם לאו, ומסתברא שלא קבלו עליהם שמתוך שידולם שהיו משתדלים להשפיל עצמן ניראין הדברים שלא קבלו עליהם שררותו (מדרש שכל טוב - בראשית מז-ו)

וא"כ פרעה הציע שהשבטים ירעו לא רק את הכבשים והפרות אלא גם את החמורים והגמלים וא"כ נשאלת השאלה וכי ההצעה היתה גם לגבי חזירי מצרים ? (שהיו ידועים כמאמר תודוס הרופא)

וברור שלא, וניתן למצוא רמז לכך מכיוון שהגימטריא של הס"ת של המילים "שרי מקנה על אשר לי" זה 255 ו"לא חזיר" זה 256

מביט מן החרכים

משתמש רגיל
יפה מאד, אבל מנין ברור שלא, וכי אם אביא ראי' מגימטריה כשרי מקנה על אשר לי היא גימטריה של כן חזיר תהיה הראי' להיפוך?

במבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
מביט מן החרכים אמר:
יפה מאד, אבל מנין ברור שלא, וכי אם אביא ראי' מגימטריה כשרי מקנה על אשר לי היא גימטריה של כן חזיר תהיה הראי' להיפוך?

לא יודע, אבל אחרי שהשאלה צצה לי בראש וניסיתי לחפש רמז בפסוק ויגעתי וגם מצאתי אז האמנתי.

בן אבנר

משתמש ותיק
במבי אמר:
 וא"כ נשאלת השאלה וכי ההצעה היתה גם לגבי חזירי מצרים ? (שהיו ידועים כמאמר תודוס הרופא)
איני יודע האם ניתן להביא ראיה שהחזירים היו מצויים אז במצרים ממאמר תודוס הרופא שהיה יותר מ1000 שנה לאחר מכן.

במבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
בן אבנר אמר:
במבי אמר:
 וא"כ נשאלת השאלה וכי ההצעה היתה גם לגבי חזירי מצרים ? (שהיו ידועים כמאמר תודוס הרופא)
איני יודע האם ניתן להביא ראיה שהחזירים היו מצויים אז במצרים ממאמר תודוס הרופא שהיה יותר מ1000 שנה לאחר מכן.

אם תחפש בוויקיפדיה תמצא שבארכיאולוגיה המצרית נמצאו הרבה עצמות חזיר ואף שהיתה לגביו הסתייגות מסויימת מהמצרים היה להם אלילים שהקריבו לכבודם דווקא חזירים.

המשקיף

משתמש ותיק
מה ההבדל בין להיות רועים של חזירים ללהיות רועים של גמלים
(קצת נשמע כמו וילך אברהם וכי הלך בלי יארמולקע)

במבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
מה ההבדל בין להיות רועים של חזירים ללהיות רועים של גמלים
(קצת נשמע כמו וילך אברהם וכי הלך בלי יארמולקע)

ההבדל הוא בשמים,

וראה שאפילו את שם החזיר נמנעים מלהזכיר ואת שם הגמל כלל לא, ומה ההבדל בין הזכרת שמו של הגמל לשמו של החזיר ?

המשקיף

משתמש ותיק
וראה שאפילו את שם החזיר נמנעים מלהזכיר ואת שם הגמל כלל לא, ומה ההבדל בין הזכרת שמו של הגמל לשמו של החזיר ?
האם יש איזה מקור לבעיה לגדל אותם [חוץ ממפני החשד וכדו']

חלק עליון תַחתִית