אברהם בן אברהם השלים את שנותיו של אברהם אבינו בעבודת ה'

פלוני

משתמש ותיק
מטו משמיה דהגאון שכ' עקב שמע אברהם בקולי וכו' שהמילה עקב זה 172 שזהו מנין השנים שאברהם עבד את ה' ולכאו' הרי
חי 175? וכ' הגאון דאותם ג' שנים עבד לע"ז יחד עם אביו ואמו ורק אז הכיר את בוראו ואותם ג"ש השלים הגרף פטוצקי שעבד ה'
ג"ש משנתגייר עד שהועלה למוקד. 
האם יש לזה מקור?

טוביה פריד

משתמש ותיק
פלוני אמר:
מטו משמיה דהגאון שכ' עקב שמע אברהם בקולי וכו' שהמילה עקב זה 172 שזהו מנין השנים שאברהם עבד את ה' ולכאו' הרי
חי 175? וכ' הגאון דאותם ג' שנים עבד לע"ז יחד עם אביו ואמו ורק אז הכיר את בוראו ואותם ג"ש השלים הגרף פטוצקי שעבד ה'
האם יש לזה מקור?

נשמע מעניין.

האם יש מקור לכך שהתגייר ג' שנים לפני מותו??

בין אם יצא מפי הגר''א ובין אם לאו. מעניידן שהוא נשרף על קידוש ה' וגם אברהם הושלך לכבשן האש.

פלוני

משתמש ותיק
פותח הנושא
טוביה פריד אמר:
פלוני אמר:
האם יש לזה מקור?

נשמע מעניין.

האם יש מקור לכך שהתגייר ג' שנים לפני מותו??

בין אם יצא מפי הגר''א ובין אם לאו. מעניידן שהוא נשרף על קידוש ה' וגם אברהם הושלך לכבשן האש.
האמת שניסיתי לחפש קשר בניהם ואולי אתה צודק
איך אברהם קשור לנטילת ידים ולטומאה ואולי שאברהם אמר שירחצו רגליהם (שכך מסופר שהגאון אמר אחרי שנפטר הגרף)
אבל מסופר שאמר לגאון שאין לו כלום למעלה ולא השאיר למטה שום זכר, וענה לו הגאון שהקב"ה אומר אני ראשון ואני אחרון וא"כ 
אתה יחד עם הקב"ה ודייקו זאת מהפסוקים בהפטרה שקוראים בתענית ציבור וְאַל יֹאמַר בֶּן הַנֵּכָר הַנִּלְוָה אֶל ה' לֵאמֹר הַבְדֵּל יַבְדִּילַנִי ה' מֵעַל עַמּוֹ וְאַל יֹאמַר הַסָּרִיס הֵן אֲנִי עֵץ יָבֵשׁ: כִּי כֹה אָמַר ה' לַסָּרִיסִים אֲשֶׁר יִשְׁמְרוּ אֶת שַׁבְּתוֹתַי וּבָחֲרוּ בַּאֲשֶׁר חָפָצְתִּי וּמַחֲזִיקִים בִּבְרִיתִי: וְנָתַתִּי לָהֶם בְּבֵיתִי וּבְחוֹמֹתַי יָד וָשֵׁם טוֹב מִבָּנִים וּמִבָּנוֹת שֵׁם עוֹלָם אֶתֶּן לוֹ אֲשֶׁר לֹא יִכָּרֵת: ואולי בחלק הזה ג"כ נקשר עם אברהם 

מבקש השם

משתמש ותיק
פלוני אמר:
אבל מסופר שאמר לגאון שאין לו כלום למעלה ולא השאיר למטה שום זכר, וענה לו הגאון שהקב"ה אומר אני ראשון ואני אחרון וא"כ אתה יחד עם הקב"ה

נדמה לי שזה על רקע מאמר חז"ל

אני ראשון - שאין לי אב
אני אחרון - שאין לי בן
ומבלעדי אין אלהים - שאין לי אח

מתאהב על ידך

משתמש ותיק
אם זה נכון, זה נפלא שאדם כזה לא אמור להשאיר עוד פעם זכר והמשכיות אחריו, כי הוא כבר עשה זאת בשלמות בעברו הרחוק - עד שנאמר בו "ידעתיו... יצוה את בניו ואת ביתו אחריו" וכו'.

כמו שהגזע העבות לא אמור להצטער שאיננו ממלא תפקיד של ענף קטן שיוצא ממנו עוד כמה עלים.

אמונת אומן

משתמש ותיק
אמר לי פעם יהודי בדרך הלצה, ש2 יהודים יש שמפעל חייהם ממשיך אחר מיתתם.
רעקא ממשיך להקשות קושיות ולהוציא ספרים, והגרף פוטוצקי עם דברי ימיו הנפלאים.

אינני מביע שום דעה בענין,
רק מתפעל מכך שתמיד יהיה דבר חידוש אודותיו של שמענוהו עד הנה.

עץ פרי

משתמש ותיק
אמונת אומן אמר:
אמר לי פעם יהודי בדרך הלצה, ש2 יהודים יש שמפעל חייהם ממשיך אחר מיתתם.
רעקא ממשיך להקשות קושיות ולהוציא ספרים, והגרף פוטוצקי עם דברי ימיו הנפלאים.

אינני מביע שום דעה בענין,
רק מתפעל מכך שתמיד יהיה דבר חידוש אודותיו של שמענוהו עד הנה.
סיפורי החסידים של הליטאים.
לכל קהילה יש את הסיפורים שלה
כל קהילה מאמינה בגדוליה שהם (כמעט) משה רבינו
וכל קהילה צוחקת על הקהילה השניה על אמונותיה אלו.

יחיה

משתמש ותיק
פלוני אמר:
האם יש לזה מקור?

ראה המצורף פה:

קבצים מצורפים

• אוצר החכמה_בית יעקב - 120 - ירחון לעניני חינוך ספרות ומחשבה_14.pdf
    597.7 KB · צפיות: 5
חלק עליון תַחתִית