האמנם בני האדם השתנו בגובהם בצורה כ"כ משמעותית ???

ציון הלא תשאלי

משתמש ותיק
תלמוד בבלי מסכת נדה (כ"ד:) : תניא אבא שאול אומר ואיתימא רבי יוחנן קובר מתים הייתי פעם אחת רצתי אחר צבי ונכנסתי בקולית של מת ורצתי אחריו שלש פרסאות וצבי לא הגעתי וקולית לא כלתה כשחזרתי לאחורי אמרו לי של עוג מלך הבשן היתה תניא אבא שאול אומר קובר מתים הייתי פעם אחת נפתחה מערה תחתי ועמדתי בגלגל עינו של מת עד חוטמי כשחזרתי לאחורי אמרו עין של אבשלום היתה ושמא תאמר אבא שאול ננס הוה אבא שאול ארוך בדורו הוה ורבי טרפון מגיע לכתפו ור' טרפון ארוך בדורו הוה ור"מ מגיע לכתפו רבי מאיר ארוך בדורו הוה ורבי מגיע לכתפו רבי ארוך בדורו הוה ורבי חייא מגיע לכתפו ורבי חייא ארוך בדורו הוה ורב מגיע לכתפו רב ארוך בדורו הוה ורב יהודה מגיע לכתפו ורב יהודה ארוך בדורו הוה ואדא דיילא מגיע לכתפו,פרשתבינא דפומבדיתא קאי ליה לאדא דיילא עד פלגיה וכולי עלמא קאי לפרשתבינא דפומבדיתא עד חרציה.

אין אני מבקש תשובות בנוסח נשתנו הטבעיים ... אלא יישוב אמיתי בפשט הדברים ... האיך יתכנו הדברים במציאות, גם לגבי העצם של עוג, וכן לגבי יחס הדורות בין אבא שאול לחבריו שהיה כבר בזמנם הפרשים של כמה מטרים ???
(וכמובן שאשמח לשמוע עוד דרכים וישובים, אך הפשט חשוב לי פה ביותר)

יישר כח גדול !

אור זרוע

משתמש ותיק
בספר בן יהודיע מפרש שהדברים אינם כפשטם אלא דרך חידה ומשל, ומסיום דבריו נראה שנוטה כן גם לגבי הפרשי הגבהים של אבא שאול וחבריו, ויש לעיין שם כדי לראות באופן מדויק יותר.

וכן בכמה ספרים מבואר שאין כוונת "ארוך בדורו" כפשוטו. וכן כתב בספר תפארת שלמה פר' תולדות. והאריך בעניין הגרא"ח נאה בספר שיעורי תורה, עמוד ט אות ט ובהערה יג שם בחשבונות שונים.

חלק עליון תַחתִית