יו"ט שני של גלויות - ראש חודש ב ימים

משה אמת

משתמש ותיק
יש לחקור
האם קדושת ב ימים ראש חודש אלימא גם להחיל קדושת יו"ט,
ונפ"מ תיאורטית לא מעשית,
אילו לא היה יו"ט שני בראש השנה בארץ ישראל כמו בשאר יו"ט,
ואילו חודש אלול היה מלא,
האם ב ימים דר"ח היה מהני להחיל קדושת יו"ט דראש השנה,
ואילו התשובה שלא, היה יוצא שאומרים בראשי חדשיכם ולא יום הזיכרון.

כשמואל וכרבנן

משתמש רגיל
אילו לא היה ב' ימים דר"ח מספיקא אלא מדינא כוונת מר, דודאי מה שנהגו בזמן הבית ל' לקודש הוא שמא יבואו עדים, ובזה"ז קדושת יום ל' הוא מספיקא כיון שבאמת הדברים אין לנו ידיעה מה מהם קדוש, וא"כ ה"ה לר"ה. (ומה שאנו יודעים מהחשבון אינו מועיל לחסרון הקדושה).
ויעויין בשעה"צ (תקפב ד) בשם הח"א בשם מהר"R אבלי פאסוועלער שהטועה בליל ר"ה ואמר הקל הקדוש דינו כטועה בליל ר"ח ולא יחזור דאין מקדשים החודש בלילה, עי"ש. ולכאורה מה שלא נהגו כן מפני טעם הריטב"א שלילי ר"ח אין הטעם משום ספק מציאותי דא"F מדוע בליל ב' אין חוזרים על יעו"י אלא משום שלא נתקדש הלילה כיון דשייך בו ספק.

משה אמת

משתמש ותיק
פותח הנושא
כשמואל וכרבנן אמר:
אילו לא היה ב' ימים דר"ח מספיקא אלא מדינא כוונת מר, דודאי מה שנהגו בזמן הבית ל' לקודש הוא שמא יבואו עדים, ובזה"ז קדושת יום ל' הוא מספיקא כיון שבאמת הדברים אין לנו ידיעה מה מהם קדוש, וא"כ ה"ה לר"ה. (ומה שאנו יודעים מהחשבון אינו מועיל לחסרון הקדושה).
ויעויין בשעה"צ (תקפב ד) בשם הח"א בשם מהר"R אבלי פאסוועלער שהטועה בליל ר"ה ואמר הקל הקדוש דינו כטועה בליל ר"ח ולא יחזור דאין מקדשים החודש בלילה, עי"ש. ולכאורה מה שלא נהגו כן מפני טעם הריטב"א שלילי ר"ח אין הטעם משום ספק מציאותי דא"F מדוע בליל ב' אין חוזרים על יעו"י אלא משום שלא נתקדש הלילה כיון דשייך בו ספק.
לא נהירא לי למה כוונת מר, ענין נהיגת קדושה בזמן הבית, לגבי מה.
הא דנהגינן ב' ימים ר"ח לא ברירא לי באיזה תקופה החלה, ועיקר הטעם משום שהיום ראוי לקידוש, על אף שכבר קידשו רק למחר.
ונח' הפוסקים איזה יום עיקר, ואיני מבין הצד דיום ל הוא עיקר.
אין לי כאן ספיקות אלא חוסר ידיעה.

חלק עליון תַחתִית